T&S B-0113-12-CRVB Pre-Rinse Faucet, Single Deck Mount, Add-On Faucet, Swing Nozzle, Vacuum Breaker
Item: AV3LYHModel: B-0113-12-CRVB
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pre-Rinse Assembly
Body Material Brass
Body Type Single Hole
Cartridge-spindle Ceramic
Faucet Spout Rigid/Swivel
Feature Continuous Pressure Vb
Finish Polished Chrome
Flow Rate 4.51 GPM
Handle Type Lever
Inlet Gender Male
Inlet Size 5/8", 1/2"
Inlet Type Npsm
Max. Pressure 125 psi
Max. Temp. 140°F
Min. Pressure 20 psi
Min. Temp. 40°F
Mounting Type Deck Mount
Nozzle Swivel
Nozzle Outlet Type Laminar Flow Device
Spout Length 12"