STRONG HOLD 36-244-3DB Storage Cabinet 12 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width | AB3MFZ 1UBW7
STRONG HOLD 36-244-3DB Storage Cabinet 12 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width
Item: AB3MFZModel: 36-244-3DBCross Ref: 1UBW7
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Adjustable Shelves (4) Adjustable
Assembled Assembled
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Welded
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Legs
Cabinet Color Dark Gray
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Finish Baked Enamel
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Height Range Full Height
Cabinet Locking Mechanism Padlock Hasp
Cabinet Storage Components Drawers, Shelves
Cabinet Style Drawer, Shelf
Casters Included No
Color Gray
Color Family Gray
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Type Solid
Drawer Inside Depth 20"
Drawer Inside Hxwxd (3) 5 5/8" x 29 3/4" x 20"
Drawer Inside Width 29 3/4"
Duty Rating Super Duty
Finish Enamel Powder Coat
Frame Assembled Assembled
Handle Single
Handle Type Swing
Includes (3) Drawers, (4) Adjustable Shelves
Inside Drawer Depth 20-1/8"
Inside Drawer Depth 19 7/8"
Inside Drawer Height 6"
Inside Drawer Height 5 5/8"
Inside Drawer Width 29-15/16"
Inside Drawer Width 29 11/16"
Leg Height 6"
Leg Thickness 7 ga.
Load Capacity Per Drawer 400 lbs.
Load Capacity Per Shelf 1900 lbs.
Lock Type Padlock Hasp
Locking Cabinet Yes
Locking Points 3
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 3
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Dimension 36" x 24"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Overall Wxdxh 36" x 24" x 78"
Panel Thickness 12 ga.
Shelf Adjustment Increments 2"