STREN-FLEX WB1-920-20 Web Sling Cargo Basket Sling 20 Feet Length
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 64000 lbs. |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 30" |
| Length | 20 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 32000 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 45200 lbs. |
| Number Of Plies | 1 |
| Overall Width | 20" |
| Primary Feature | High Strength |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Oil Resistant, Water Resistant |
| Sling Length | 20 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 8 |
| Sling Width | 20" |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Temp. Range | -40°F to +194°F |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 20" |