STREN-FLEX WB1-906-10 Cargo Basket Sling 10 Feet 19200b W 6 In
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 19200 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | Not Applicable |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Yellow |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 10" |
| Fitting Material | Not Applicable |
| Hitch Type | Basket |
| Hook Attachment Type | Not Applicable |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator |
| Length | 10 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 9600 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 13500 lbs. |
| Master Link Inside Length | Not Applicable |
| Master Link Inside Width | Not Applicable |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Number Of Chains | 1 |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 1 |
| Overall Width | 6" |
| Primary Feature | High Strength |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Oil Resistant, Water Resistant |
| Sling Length | 10 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 8 |
| Sling Width | 6" |
| Tag Attachment Type | Fully Sewn |
| Tag Features | Encapsulated Tag |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Thickness | 3/8" |
| Type | Cargo Basket |
| Vertical Hitch Capacity | Not Applicable |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 6" |