STREN-FLEX EET2-908-20 Web Sling Eye Eye 20 Feet Length 22800 Lb Cap
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 45600 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 18000 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Yellow |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 20" |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator |
| Length | 20 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 22800 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 32200 lbs. |
| Number Of Plies | 2 |
| Overall Width | 8" |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Oil Resistant |
| Sling Length | 20 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 8" |