STREN-FLEX EET2-904-12 Web Sling Eye Eye 12 Feet Length 12000 Lb Cap
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 23000 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 9200 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Yellow |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 12" |
| Fitting Material | Not Applicable |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Hook Attachment Type | Not Applicable |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator |
| Length | 12 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 12000 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 17000 lbs. |
| Master Link Inside Length | Not Applicable |
| Master Link Inside Width | Not Applicable |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Number Of Chains | 1 |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 2 |
| Overall Width | 4" |
| Primary Feature | General Purpose |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Oil Resistant |
| Sling Length | 12 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 4" |
| Tag Attachment Type | Fully Sewn |
| Tag Features | Encapsulated Tag |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Temp. Range | -40°F to +194°F |
| Thickness | 3/8" |
| Type | Twisted Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 11500 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 4" |