STREN-FLEX EET1-908-20 Web Sling Eye Eye 20 Feet Length 12800 Lb Cap
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 25600 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 10000 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Yellow |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 20" |
| Fitting Material | Not Applicable |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Hook Attachment Type | Not Applicable |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator |
| Length | 20 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 12800 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 18100 lbs. |
| Master Link Inside Length | Not Applicable |
| Master Link Inside Width | Not Applicable |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Number Of Chains | 1 |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 1 |
| Overall Width | 8" |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Oil Resistant |
| Sling Length | 20 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 8" |