STREN-FLEX EET-2-906ME-16 Web Sling Twisted Eye And Eye 6 Inch Width x 16 Feet
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 33000 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 13200 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Silver |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 16" |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Instructional Warning Sheet |
| Length | 16 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 18000 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 25400 lbs. |
| Number Of Plies | 2 |
| Overall Width | 6" |
| Primary Feature | Protected Edge |
| Reinforcement Properties | Abrasion Resistant Edges, Cut Resistant Edges |
| Resistance Properties | Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut Resistant, Oil Resistant |
| Sling Length | 16 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 6" |
| Tag Attachment Type | Fully Sewn |
| Tag Features | Encapsulated Tag |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Thickness | 3/8" |
| Type | Twisted Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 16500 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 6" |