STREN-FLEX EEF2-902CE-10 Web Sling Eye Eye 10 Feet 6400b W 2 In | AC4QYA 30H549
STREN-FLEX EEF2-902CE-10 Web Sling Eye Eye 10 Feet 6400b W 2 In
Item: AC4QYAModel: EEF2-902CE-10Cross Ref: 30H549
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Web Sling
Basket Hitch Capacity 12800 lbs.
Choker Hitch Capacity 5000 lbs.
Coating Type Acrylic
Color Black, Yellow
End Type Flat Eye
Eye Length 10"
Fitting Material Not Applicable
Hitch Type Basket, Choker, Vertical
Hook Attachment Type Not Applicable
Hook Opening Width Not Applicable
Includes Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator
Length 10 ft.
Load Capacity @ 30° 6400 lbs.
Load Capacity @ 45° 9000 lbs.
Master Link Inside Length Not Applicable
Master Link Inside Width Not Applicable
Material Nylon
Maximum Operating Temperature 194°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Number Of Chains 1
Number Of Legs 1
Number Of Plies 2
Overall Width 2"
Reinforcement Properties Abrasion Resistant Eye Covers
Resistance Properties Chemical Resistant, Oil Resistant, Stretch Resistant
Sling Length 10 ft.
Sling Material Nylon
Sling Type Type 3
Sling Width 2"
Tag Attachment Type Fully Sewn
Tag Features Encapsulated Tag
Tag Type Wear Resistant Tag
Temp. Range -40°F to +194°F
Thickness 3/8"
Type Flat Eye And Eye
Wear Resistant Cover Wrapped Eyes
Web Grade Heavy Duty
Width 2"