FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug In Circuit Breaker |
| Ac Voltage Rating | 120/240V AC |
| Ambient Rating | 104°F |
| Amps | 200A |
| Amps Rating | 200A |
| Circuit Breaker Actuator | Paddle |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Circuit Breaker Type | High Interrupting Capacity , Standard |
| Compatible Panelboard/load Center Series | Series QO |
| Dc Voltage | Not Rated |
| Dc Voltage Rating | Not Rated |
| Depth | 2.9" , 2.91" |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| For Use With | QO Load Centers And NQ Panelboards |
| Frame Size | 100A, QO |
| Height | 3 1/2" |
| Interrupt Rating | 22 kA @ 120/240V AC, 22 kA @ 120V AC |
| Length | 3 1/2" |
| Max. Air Rating | 22kA |
| Max. Air Rating | 22 kA At 120/240V AC |
| Max. Wire Size | 8 AWG |
| Minimum Wire Size | 12 AWG, 14 AWG |
| Mounting Type | Plug In |
| No. Of Panel Spaces | 4 |
| No. Of Poles | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | Single |
| Ratings | HACR Rated |
| Returnability | Yes |
| Terminal Connection | Lug |
| Terminal Connection Type | Box Lug |
| Tightening Torque | 250.5 lbf.-in. |
| Voltage Rating | 120/240V AC |
| Width | 1 1/2" , 1.5" |
| Wire Size | 1 AWG to 300 kcmil , 300 kcmil |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.19 |
| Ship height (cm) | 12.45 |
| Ship length (cm) | 19.56 |
| Ship width (cm) | 17.27 |
| HS code | 8536200020 |
| Country of Origin | MX |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Max. Air Rating | Ac Voltage Rating | Phase | Depth | Dc Voltage | Terminal Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO115 | 15A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO115HM | 15A | 1 | 10 kA At 120V AC | - | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120 | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO120HM | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120VH | 20A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €43.81 | |
![]() |
QO130 | 30A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €17.18 | |
![]() |
QO130VH | 30A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €43.81 |
Explore Products
- OSG 1400155408 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 16 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, TiCN, H7 / 3B, Semi-Bottoming
- MASTERDRIVES 1VP44-3/4 V-Belt Sheave, 1 Groove, 3/4 Inch Size
- DURHAM MANUFACTURING MT244830-2K295 Machine Table, 2 Shelf, Capacity 2000 Lbs, Size 24 x 48 x 30 Inch
- MR. CHAIN 80302-10 S-hook Yellow 3 Inch
- VERMONT GAGE 911392650 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.9265 Inch Size
- REGAL 027058AW Carbide Drill Bits, 15/32 Inch Dia., Short with Coolant Holes, AlTiN Coated
- KUNKLE 0537-H01-HM0015 Safety Relief Valve, 2 Inch Inlet X 2 1/2 Inch Outlet Size, Steam, 15 PSI, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Multi-Parameter Meters
- Differential Pressure Gauge Accessories
- Door Weatherstripping
- Thermocouple Adapters
- Multi-Material Screws
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- ZIP UP White Zipper Hatch Doors
- RUD CHAIN LRBK-FIX Lashing Load Rings
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipes, Plain End
- BEA Bollards
- OMNI INTERNATIONAL Kits
- KIMBLE CHASE Serological Pipets, Disposable, Sterile
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Reversed Letter Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO2200VH Plug In Circuit Breaker 200a 22ka 240v
€925.81 /unit






