FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug In Circuit Breaker |
| Ac Voltage Rating | 120/240V AC |
| Ambient Rating | 104°F |
| Amps | 200A |
| Amps Rating | 200A |
| Circuit Breaker Actuator | Paddle |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Compatible Panelboard/load Center Series | Series QO |
| Dc Voltage | Not Rated |
| Dc Voltage Rating | 48V |
| Depth | 2.9" , 2.91" |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| For Use With | QO Load Centers And NQ Panelboards |
| Frame Size | 100A, QO |
| Height | 3 1/2" |
| Interrupt Rating | 10 kA @ 120/240V AC, 10 kA @ 120V AC |
| Length | 3 1/2" |
| Max. Air Rating | 10kA |
| Max. Air Rating | 10 kA At 120/240V AC |
| Max. Operating Temp. | 104°F |
| Max. Wire Size | 300 mcm |
| Min. Operating Temp. | 77°F |
| Min. Wire Size | 1/0 AWG |
| Mounting Type | Plug In |
| No. Of Panel Spaces | 4 |
| No. Of Poles | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | Single |
| Ratings | HACR Rated |
| Returnability | Yes |
| Terminal Connection | Lug |
| Terminal Connection Type | Box Lug |
| Tightening Torque | 250.5 lbf.-in. |
| Voltage Rating | 120/240V AC |
| Width | 1 1/2" , 1.5" |
| Wire Size | 1 AWG to 300 kcmil , 300 kcmil |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.15 |
| Ship height (cm) | 12.19 |
| Ship length (cm) | 20.07 |
| Ship width (cm) | 17.53 |
| HS code | 8536200020 |
| Country of Origin | MX |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Max. Air Rating | Ac Voltage Rating | Phase | Depth | Dc Voltage | Terminal Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO115 | 15A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO115HM | 15A | 1 | 10 kA At 120V AC | - | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120 | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO120HM | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120VH | 20A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €43.81 | |
![]() |
QO130 | 30A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €17.18 | |
![]() |
QO130VH | 30A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €43.81 |
Explore Products
- LIFT PRODUCTS LPTT-UP-60-90 Hydraulic Tipper, 6000 Lbs Capacity, 10 Inch Lowered Height
- STA-KON 22R081 Insulation Piercing Magnet Wire Ring Terminal, Length 0.78 Inch
- CLE-LINE C00751 Straight Flute Tap, 1/2-20 Thread Size, 1 21/32 Inch Thread Length, 3 3/8 Inch Length
- SPEC C02400401500M Compression Spring, 25.2 lbs/In Stiffness Rate, 12.03 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- TITAN FASTENERS BTZ03064
- VALCO VALLEY TOOL AND DIE A130 Snap Button, Single End, Steel, 1/4 In Head Dia., A, 7/25 In Head Ht., Zn Plated
- GRAINGER PS-PTFE-GF-76 Rectangle Stock, 0.5 Inch Plastic Thick, 1 Inch Width X 48 Inch Length, Off-White, Opaque
- INSTOCK GRPT60-AS Steel Shelf, Size 60 x 12 x 6 Inch, Pearl White
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylindrical Roller Bearings
- Circular Chart Recorders
- Refrigerant Scales
- Air Cable Balancers
- Screw Caps
- OIL SAFE Advanced Filter Cart QC Upgrade Kits
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- MUELLER INDUSTRIES 781 Stainless Steel Y Strainers
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- BULLARD Fire and Rescue Helmet
- EATON Plug-On Circuit Breaker Clamshell Packs
- SPEEDAIRE Spring Canisters
- GEARWRENCH Socket Extensions
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 3.45 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO2200 Plug In Circuit Breaker 200a 10ka 240v
€501.64 /unit






