SQUARE D QO2125-1021 Shunt Trip Circuit Breaker, Plug-In Connection, 120 / 240VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug In Circuit Breaker |
| Ambient Rating | 104°F |
| Amps | 125A |
| Amps Rating | 125A |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Depth | 2.9" |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| Frame Type | QO |
| Height | 3 1/2" |
| Interrupt Rating | 10 kA @ 120/240V AC, 10 kA @ 120V AC |
| Mounting Type | Plug In |
| No. Of Panel Spaces | 3 |
| No. Of Poles | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Options | Shunt Trip 120/208/240V AC |
| Ratings | HACR Rated |
| Returnability | No |
| Tightening Torque | 49.6 lbf.-in. |
| Voltage | 240V |
| Voltage Rating | 120/240V AC |
| Voltage Type | AC |
| Width | 2.2" |
| Wire Size | 4 AWG to 2/0 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 7.39 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D QO2125-1021 molded case circuit breaker designed to protect circuits from overload and short circuit conditions
- Accommodates wires (copper / aluminium) of sizes ranging between 4 & 2 AWG
- Allows plug-in mounting to ensure smooth connection to panelboards & switchboards
- Features thermal magnetic trip unit offering both long time and instantaneous trip functions
- RoHS compliant
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Max. Air Rating | Ac Voltage Rating | Phase | Depth | Dc Voltage | Terminal Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO115 | 15A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO115HM | 15A | 1 | 10 kA At 120V AC | - | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120 | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO120HM | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120VH | 20A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €43.81 | |
![]() |
QO130 | 30A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €17.18 | |
![]() |
QO130VH | 30A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €43.81 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 76108082427 Ball Valve, Size 2 Inch NPT, Stainless Steel, Graph, Latch Lever
- WATTS 3-M1115FBA1A1B0H-0 4414-01 Fire Pressure Reducing Control Valve
- STEARNS BRAKES 54266210050 Support Plate Assembly/Less Coil
- DAYCO 5040315 Serpentine Belt Industry Number 0800
- MASTERDRIVES 6B184SF Quick Disconnect Sheave, A/B Section, 6 Groove
- USA SEALING ZSPCR-204 Round Spacer, SS, 1 1/2 In Lg., 3/8 In O.D., Plain
- BOSTON GEAR HLK101Y Miter Gear, 12 Diametral Pitch, 20 Deg. Pressure Angle, 1:1 Ratio, 15 Teeth, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- U-Shaped Fluorescent Lamps
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Taping Tools Trowels and Floats
- Flame Retardant Gloves
- Center Drills
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Industrieal Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- 80/20 Deluxe Leveling Foots, Fractional
- VESTIL LAD-PW Series Standard Slope Ladders, Perforated Step
- NIBCO Pipe Tees, Wrot and Cast Copper
- MERSEN FERRAZ MULTIVERT Fuse Switch Disconnectors, 160A/185mm, Size 00, 690VAC, single pole switching
- SPEAKMAN Chelsea SLV-10010 Series Combination Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO2125-1021 Shunt Trip Circuit Breaker, Plug-In Connection, 120 / 240VAC






