FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug In Circuit Breaker |
| Ambient Rating | 104°F |
| Amps | 20A |
| Amps Rating | 20A |
| Circuit Breaker Type | Ground Fault Protecting Class B 30 mA |
| Depth | 2.9" |
| Electrical Connection | Pressure Plate |
| Frame Type | QO |
| Height | 4.1" |
| Interrupt Rating | 10 kA @ 120V AC |
| Mounting Type | Plug In |
| No. Of Panel Spaces | 2 |
| No. Of Poles | 1 |
| Number Of Poles | 1 |
| Options | Alarm Switch 120V AC 1A |
| Ratings | Not Rated |
| Returnability | No |
| Tightening Torque | 35.4 lbf.in. @ 0.006 sq. in. to 0.03 sq. in. @ 12 AWG to 4 AWG |
| Voltage Rating | 120V AC |
| Voltage Type | AC |
| Width | 1.5" |
| Wire Size | 14 AWG to 8 AWG, 12 AWG to 8 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 13.46 |
| Ship width (cm) | 10.41 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D QO120EPD-2100 QO Series circuit breaker designed to protect sensitive circuits from excessive current flows causing overloads or short circuits
- Visi-Trip indicator, along with a 1A alarm switch to offer visual indication when the circuit breaker has tripped; the breaker can be reset by pushing the handle to OFF and then to ON
- Thermal-magnetic trip element calibrated for 40 deg C ambient temperature to provide long-time and instantaneous current limiting functions
- Class B ground fault protection for complete protection against accidental shocks, thereby eliminating electrical hazards
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Max. Air Rating | Ac Voltage Rating | Phase | Depth | Dc Voltage | Terminal Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO115 | 15A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO115HM | 15A | 1 | 10 kA At 120V AC | - | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120 | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO120HM | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120VH | 20A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €43.81 | |
![]() |
QO130 | 30A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €17.18 | |
![]() |
QO130VH | 30A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €43.81 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND 94573 Plate
- GRAINGER BST6BNH07 Pipe, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 3 Ft Overall Length
- TELEMECANIQUE SENSORS 9012GAW4 Pressure Switch 1.5 to 75 psi SPDT Standard
- MAIN FILTER INC. MF0318491 2062365 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- 80/20 4395-BLACK Black 15 S 3 Inch Universal Pivot
- SANITAIRE 71480 Filter, Pre Motor, Upright Vacuum
- NOTRAX 985S0037YB Antifatigue Mat, 7 x 3 Feet Size
- WERA TOOLS 05071107001 Hex Power Bit Stainless Steel 5/32 Inch Length 3 1/2
Explore More
- KEYSHAFT
- Fully Threaded Studs
- Gas Vent Pipe
- Nesting Bins
- Pipe Sealants
- Gasket Cutter Accessories
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 65 Cal Arc Rating
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- VESTIL PDS Series Dispenser Stands
- MARTIN SPROCKET Machined Drum Pulleys, MXT30 Bushed, Lagged
- MAGLINER Stair Climber Kits
- OSG General Purpose Roughing Carbide Corner Radius End Mills
- NIBCO 6619-W Series Blind Flanges, Kynar Natural PVDF Schedule 80, One-Piece Webbed Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO120EPD-2100 Miniature Circuit Breaker, Plug-in Mount, 120VAC, 1 Pole
€432.04 /unit






