SQUARE D QO120-2100 Miniature Circuit Breaker, 120V Shunt Trip, 20A, 10kAIC
Get it by Monday, Apr 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug In Circuit Breaker |
| Ambient Rating | 104°F |
| Amps | 20A |
| Amps Rating | 20A |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Depth | 2.9" |
| Electrical Connection | Pressure Plate |
| Frame Type | QO |
| Height | 3" |
| Interrupt Rating | 10 kA @ 120/240V AC, 10 kA @ 120V AC |
| Mounting Type | Plug In |
| No. Of Panel Spaces | 2 |
| No. Of Poles | 1 |
| Number Of Poles | 1 |
| Options | Alarm Switch 120V AC 1A |
| Ratings | HACR and Switching Duty Rated |
| Returnability | No |
| Tightening Torque | 35.4 lbf.-in. |
| Voltage Rating | 120/240V AC |
| Voltage Type | AC |
| Width | 1.5" |
| Wire Size | 14 AWG to 8 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 8.13 |
| Ship length (cm) | 11.94 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D QO120-2100 HACR-type circuit breaker ideal for providing protection against current overloads and short circuits in power distribution applications
- Long-time and instantaneous trip functions for reacting against severe power surges at once while avoiding tripping on mild overloads
- Plug-in design for providing ease-of-installation and a Visi-Trip indicator to display the tripped status of the breaker
- Supports 14 - 8 AWG aluminium / copper wires
- UL-listed and RoHS- & CSA-certified
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Max. Air Rating | Ac Voltage Rating | Phase | Depth | Dc Voltage | Terminal Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO115 | 15A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO115HM | 15A | 1 | 10 kA At 120V AC | - | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120 | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €16.63 | |
![]() |
QO120HM | 20A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €33.73 | |
![]() |
QO120VH | 20A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €43.81 | |
![]() |
QO130 | 30A | 1 | 10 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | 48V DC | Screw Clamp | €17.18 | |
![]() |
QO130VH | 30A | 1 | 22 kA At 120/240V AC | 120/240V AC | Single | 2.91" | Not Rated | Screw Clamp | €43.81 |
Explore Products
- CEMENTEX USA IGW-21M Gear Wrench, 21mm Size
- ANVIL 0331018002 Welded Pipe Nipple, Schedule 40, Galvanized, 1/2 Inch Size, 10 Inch Length
- SPEAKMAN RPG11-118156
- SECUREFIT SF101AF-BLK Safety Glasses, Anti-Fog /Anti-Scratch, No Foam Lining, Wraparound Frame, Frameless, Black
- LENOX TOOLS 84400D2B134040 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 13 Feet 3 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- WOODHEAD 1300100690 114022A01F230 Cordset, 4 Pole, Male Female, 23 Feet, 90 Degree Straight, 16/4 Size, PVC
- EATON 1230C26G25 Rotary Disconnect
- DIVERSITECH RB3204A
Explore More
- KEYSHAFT
- Sledges
- Automotive Fuses
- Microscope Cameras
- Spectrum Analyzer Accessories
- Locking Helical Inserts
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS689 Series Adjustable Corner Connectors, Double Slotted
- LIFT-ALL Cargo Strap
- LINN GEAR Spur Gears, 16 Diametral Pitch
- TEADIT GR 1701 High Temperature Graphite Ring Cut Gaskets with Multiple Foil Inserts
- GAST R4 Series Regenerative Blowers, Separate Drive
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO120-2100 Miniature Circuit Breaker, 120V Shunt Trip, 20A, 10kAIC






