SQUARE D QO120-1201 Miniature Circuit Breaker, Plug-in Mount, 10kAIC at 240V | CE6HQR
SQUARE D QO120-1201 Miniature Circuit Breaker, Plug-in Mount, 10kAIC at 240V
Item: CE6HQRModel: QO120-1201
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Plug In Circuit Breaker
Ambient Rating 104°F
Amps 20A
Amps Rating 20A
Circuit Breaker Type Standard
Depth 2.9"
Electrical Connection Pressure Plate
Frame Type QO
Height 3"
Interrupt Rating 10 kA @ 120/240V AC, 10 kA @ 120V AC
Mounting Type Plug In
No. Of Panel Spaces 2
No. Of Poles 1
Number Of Poles 1
Options Auxiliary Switch 120V AC 1B
Ratings HACR and Switching Duty Rated
Returnability No
Tightening Torque 35.4 lbf.-in.
Voltage Rating 120/240V AC
Voltage Type AC
Width 1.5"
Wire Size 14 AWG to 8 AWG