SQUARE D QDA221502 Circuit Breaker 150a 2p 240vac Lug | AF9HGG 2GPG6
SQUARE D QDA221502 Circuit Breaker 150a 2p 240vac Lug
Item: AF9HGGModel: QDA221502Cross Ref: 2GPG6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 240V AC
Ambient Air Temp. For Operation 104°F to 158°F
Amps 150A
Breaking Capacity 100 kA 120/208V AC 50/60 Hz UL
Breaking Capacity Code D
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Application HACR Rated
Circuit Breaker Mounting Style I-Line
Circuit Breaker Type Standard
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Operating Handle
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.93"
Device Application Distribution
Electrical Connection I-Line Connection, Line, Lugs, Load
For Use With I Line Panelboards
Frame Size 250A, QD
Height 6.47"
High Amp Trip Setting 2400A
Instantaneous Trip Fixed
Line Rated Amps 150A
Local Signalling 1 Trip Indicator Green
Low Amp Trip Setting 1200A
Magnetic Hold Amps 1200A
Magnetic Tripping Amps 2400A
Max. Air Rating 25kA
Max. Air Rating 25 kA At 240V AC
Max. Wire Size 300 MCM
Mechanical Durability 1000 Cycles Loaded, 5000 Cycles No Load
Min. Wire Size 4 AWG
Mounting Plug In Panelboard
Mounting Height 3"
Mounting Mode I Line Bracket
Mounting Support Bracket
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 2
Number Of Poles 2
Phase 1
Phase Connection AC
Power Wire Stripping Length 0.9"
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Operational Voltage 240V
Returnability Yes
Terminal Connection Lug
Terminal Connection Type Lug
Tightening Torque 247.8 lbf.in. @ 0.04 sq. in. to 0.2 sq. in. @ 4 AWG to 300 kcmil
Trip Type Thermal Magnetic
Trip Unit Technology Thermal-Magnetic
Utilisation Category Category A
Width 3"