FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Terminal |
| Ambient Air Temp. For Operation | -40°F to +266°F |
| Cable Cross Section | 0.0003 sq. in. to 0.02 sq. in., 0.0003 sq. in. to 0.04 sq. in., 0.002 sq. in. to 0.02 sq. in., 0.0003 sq. in. to 0.04 sq. in. |
| Color | Blue |
| Compatible With | Special Enclosures |
| Compatible With Product Type | Special Enclosures |
| Component Type | Terminal Block |
| Connection Position | Top |
| Connection Type | Spring |
| Connections Terminals | (1) Spring Terminal Upstream, (1) Spring Terminal Downstream |
| Creep Resistance | 500 CTI @ 400 kB |
| Current | 85A |
| Depth | 51 mm |
| Dielectric Constant | 3.7 at 1 MHz |
| Dielectric Loss | 0.01 at 1 MHz |
| Dielectric Strength | 1000V @ 0.05 sq. in. |
| Flame Retardance | 0.03" |
| Flammability Rating | V-0 |
| For Maximum Wire Size | 4 AWG |
| For Minimum Wire Size | 16 AWG |
| Height | 2.008" |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Polyamide |
| Length | 3.1" , 80 mm |
| Line Rated Amps | 76/85A |
| Material | Polyamide 6/6, Copper Alloy, Copper Alloy, Chromium Nickel Steel |
| Max. Voltage | 600V AC |
| Maximum Operating Temperature | 266°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Mounting Mode | Clip On |
| Mounting Style | Clip On |
| Mounting Type | Clip On |
| No. Of Measurement Input | 2 |
| Nominal Cross Section | 0.02 sq. in. |
| Number Of Connections | 2 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Tiers | 1 |
| Overall Depth | 51 mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Overall Width | 12.2 mm |
| Product Compatibility | Spacial Enclosures |
| Quantity Per Set | Set of 50 |
| Rated Operational Voltage | 600/800V |
| Resistivity | 10000 M ohms |
| Returnability | No |
| Rohs Compliant | Yes |
| Strip Length | 18 mm |
| Surface Resistance | 1000 G ohms |
| Terminal Block Level | 1 |
| Terminal Block Type | Pass-Through |
| Tool Type | Connection Flat Screwdriver, Disconnection Flat Screwdriver |
| Type | Pass Through |
| Width | 0.5" , 12.2 mm |
| Wire Stripping Length | 0.7" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 5.1 |
| Ship length (cm) | 8 |
| Ship width (cm) | 1.22 |
| Country of Origin | PL |
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Housing Color | Number Of Tiers | Number Of Poles | Mounting Type | For Maximum Wire Size | Depth | Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
9080GE6 | Screw Clamp | Natural | 2 | 1 | DIN | 250 kcmil | 3 8/25" | 255A | €64.95 | |
![]() |
9080GMB6 | Screw Clamp | Black | 2 | 1 | DIN | 10 AWG | 0.235" | - | €4.78 | |
![]() |
9080GME6 | Screw Clamp | Gray | 2 | 1 | DIN | 10 AWG | 0.235" | - | €4.64 | |
![]() |
9080GR6 | Screw Clamp | Natural | 2 | 1 | DIN | 8 AWG | 0.35" | 60A | €6.00 | |
![]() |
9080GM6 | Screw Clamp | Natural | 2 | 1 | DIN | 10 AWG | 1 18/25" | - | €4.79 | |
![]() |
9080GD6 | Screw Clamp | Natural | 2 | 1 | DIN | 1/0 AWG | 0.7" | 170A | €25.55 | |
![]() |
9080GC6 | Screw Clamp | Natural | 2 | 1 | DIN | 4 AWG | 0.43" | 85A | €12.51 |
Explore Products
- ZOELLER 152-0017 Effluent Pump, High Head, 0.4 HP, 115V, 1PH, 25 Ft. Cord, Automatic
- DAYTON PP1000L5BG AC 3-Phase 1/2 HP Motor
- VERMONT GAGE 171303230 Long Reversible Gage, Class Y, NoGo, Steel
- KIMBLE CHASE 5410870V-21 Jar, 8 oz Capacity, With Closure, Pulp/Vinyl, Wide, Clear
- EXCELON 600905 Tubing, Pvc, Clear, 5/16 Inch Inside Dia
- SCHLAGE L9010 03B 630 Passage Lockset, Lever
- COXREELS 1660-1524 Hand Crank Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 165 Feet Length
- VESTIL TC-28-HD-2R PVC Heavy Duty Traffic Cone with 2 Reflectors, 27-1/2 Inch Height, Orange
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Power Supplies
- Electro Mechanical Actuators
- Forklift Limiter Fuses
- Confined Space Tripods
- Bunsen Burners
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- COTTERMAN Welded Steel Dock Ladders
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- CONRADER Cable Throttle Control
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Wire Mesh, 250 Micron, Buna Seal
- ANTUNES Pressure Switches
- SCOTSMAN Retaining Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D NSYTRR162BL Spring Terminal, Spring, 85 A Current, Pass-Through, Blue
€8.48 /unit

