FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Surge Protection Device |
| Ambient Air Temp. For Operation | 65°C |
| Amps | 240A |
| Comm Code Enhanced | 57430 |
| Max. Continuous Operating Voltage | 320V |
| Mcov | D |
| No. Of Wire | 4 |
| Surge Capacity | 240 kA |
| Temp. Rating | 149°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.93 |
| Ship height (cm) | 8.28 |
| Ship length (cm) | 15.88 |
| Ship width (cm) | 6.83 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Escape Hoods and Respirators
- Rope Barrier Posts and Stanchions
- Hydraulic Manual Selector Valves
- Halogen Leak Detector Accessories
- Boiler Gauges
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x FPT
- OIL SAFE Stumpy Spout Lids
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- AMERICAN WELDQUIP Check Valve
- SHUR-LINE Foam Mini Rollers
- APPLETON ELECTRIC Conduit Outlet Boxes
- GEDORE Pipe Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square PP Bottles, Wide Mouth
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D MA4IMA24 Surge Protection Device, 277V, 240ka, QO Frame Type
€2,902.58 /unit
