SQUARE D LJP36400U31X Molded Case Circuit Breaker, 65kAIC at 480V, 400A, 3 Pole | CE6HGM
SQUARE D LJP36400U31X Molded Case Circuit Breaker, 65kAIC at 480V, 400A, 3 Pole
Item: CE6HGMModel: LJP36400U31X
In Stock : 5 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 400A
Awg Gauge 2/0 AWG to 500 kcmil
Breaking Capacity 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489
Breaking Capacity Code J
Circuit Breaker Application HACR Rated
Color Black
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 4.3"
Device Application Distribution
Electrical Connection Terminal Nut, Line, Lugs, Load
Frame Type LJP
Height 13 2/5"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 400A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Mode Unit Mount Lug
Mounting Support Lug
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1.2", 2.4"
Protection Technology Current Limiter
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability No
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 50 N-m
Trip Unit Name Micro Logic 3.3
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.3, LI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 5.5"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 7.12
Ship height (cm)34
Ship length (cm)11
Ship width (cm)14
Country of OriginUS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.