SQUARE D LA36400-1021 Large Frame Circuit Breaker, 3P, 30kAIC, 120V Shunt Trip
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amps | 400A |
| Breaking Capacity Code | A |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Depth | 5.84" |
| Electrical Connection | Lugs, Load, I-Line Connection, Line |
| Frame Type | LA |
| Height | 11" |
| Line Rated Amps | 400A |
| Magnetic Hold Amps | 2000A |
| Magnetic Tripping Amps | 4000A |
| Mounting Mode | I Line |
| No. Of Poles | 3 |
| No. Of Wires | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase Connection | ABC |
| Returnability | No |
| Tightening Torque | 115.06 lbf.in. @ 0.07 sq. in. to 0.5 sq. in. @ 1 AWG to 600 kcmil, 115.06 lbf.in. @ 0.07 sq. in. to 0.2 sq. in. @ 1 AWG to 250 kcmil |
| Trip Unit Technology | Thermal-Magnetic |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 14.83 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LA36400-1021 PowerPact molded case circuit breaker suitable for use in electrical control panels & switchboards for protecting electrical circuits against current overloads and short circuits
- Long-time and instantaneous trip functions for reacting against severe power surges at once while avoiding tripping on mild overloads
- I-Line connection with line- and load-side lug terminals for eliminating loose connections
- IEC-approved, CSA-certified and UL-listed
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Amps | Phase Connection | Phase | Min. Wire Size | High Amp Trip Setting | Low Amp Trip Setting | Instantaneous Trip | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LA36400 | 3 | 400A | ABC | 3 | 1/0 AWG | 4000A | 2000A | Instantaneous | €4,814.43 | |
![]() |
LA36200 | 3 | 200A | ABC | 3 | 1/0 AWG | 2000A | 1000A | Instantaneous | €4,814.43 | |
![]() |
LA36300 | 3 | 300A | ABC | 3 | 1/0 AWG | 3000A | 1500A | Instantaneous | €4,814.43 | |
![]() |
LA36350 | 3 | 350A | ABC | 3 | 1/0 AWG | 3500A | 1750A | Adjustable | €4,814.43 | |
![]() |
LA26125AC | 2 | 125A | AC | 1 | 1 AWG | 1250A | 625A | Adjustable | €9,301.60 | |
![]() |
LA26200AB | 2 | 200A | AB | 1 | 1 AWG | 2000A | 1000A | Adjustable | €10,009.53 | |
![]() |
LA26200AC | 2 | 200A | AC | 1 | 1 AWG | 2000A | 1000A | Adjustable | €6,929.03 |
Explore Products
- EATON EMR-3000-2A0GA1 Motor Relay, Analog Output, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 4 Input, 4 Output
- SPEARS VALVES 432-010775N Adapter, Spigot x Barb, 1-3/4 x 3/4 Size, PVC
- DIXON B5135P500W-C
- NTN UCF205-100D1 Mounted Ball Bearing 1 Inch Bore
- AIGNEP 2030-3/8-1/2 Pipe Reducing Nipple, 3/8 x 1/2
- YELLOW JACKET 60460 Swaging Punch, 3/16 to 5/8 Inch Size
- NOTRAX 052SCG0100
- KIMBLE CHASE 14950-35 Carboy Solution Bottle Glass 3.5 Gallon
Explore More
- KEYSHAFT
- Sponges and Scouring Pads
- Spotlights
- Stretch Wrap Dispensers
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- Shrink Wrap Tubing
- LOC-LINE Fixed Mount
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- RIDGID Bench Chain Vise
- MITEE-BITE PRODUCTS INC T Slot Plates
- UNISTRUT Angular Fitting
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Horizontal 3-Way Full Port Ball Valves, Spigot, EPDM
- FATH INC Straight Flat Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LA36400-1021 Large Frame Circuit Breaker, 3P, 30kAIC, 120V Shunt Trip






