FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 25 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 480V AC 50/60 Hz, 14 kA 600V AC 50/60 Hz, 20 kA 250V DC |
| Breaking Capacity Code | D |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | JDA |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 4.5" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | BC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 25 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 14 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.2 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.2, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.23 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.6 |
| Ship width (cm) | 10.4 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Square D JDA36250U31X J-frame Series circuit breaker designed to protect downstream components against faulty currents
- Features electronic trip unit allowing both long time and instantaneous current limiting protection
- Unique Micrologic 3.2 processor featuring true RMS sensing and thermal imaging for measuring & monitoring the dissipated power of applied voltage to prevent electrical damage
- I-line plug-in mounting allows easy installation and maintenance in reverse feed distribution systems
- Withstands temperatures up to 104 degrees F, letting current flow smoothly during mild fluctuations
- Load side lugs capable of accommodating wires (copper / aluminium) of sizes ranging between 350kcmil & 3 AWG
- UL-listed and CSA-certified
Product Variants
| Product | Model | Phase Connection | Amps | Number Of Poles | Voltage Type | Frame Type | Voltage | Control Type | Mounting Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
JDA36150 | ABC | - | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €2,356.72 | |
![]() |
JDA36175 | ABC | - | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €2,356.72 | |
![]() |
JDA36200 | ABC | - | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €2,356.72 | |
![]() |
JDA36225 | ABC | - | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €2,356.72 | |
![]() |
JDA36250 | ABC | - | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €2,693.41 | |
![]() |
JDA36250U33X | CA | 250A | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €4,006.42 | |
![]() |
JDA36175SA | - | 175A | 3 | AC | JDA | 600V | Toggle | 4.5" | €4,208.47 |
Explore Products
- LINN GEAR 100TLB19 Sprocket, 100 Chain, 2517 Bushing, 7.594 Inch Pitch Diameter
- KIPP K0116.4123X90 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, M12 Thread Size, 90 mm Stud Length
- MICRO 100 BEF-250-1000 End Mill, 0.25 Inch Cutter Dia., 0.246 Inch Neck Dia., 0.25 Inch Length of Cut
- GRAINGER 36-311 Window Operator, Hand Casement, Zinc, Painted, 12 Inch Length, 1/2 Inch Height
- KRUEGER H-1.5-39 Therma Level Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 39 Inch Depth, Galvanized Steel
- ZOELLER 293-0050
- QORPAK GLC-01692 Bottle Wide Mouth 500 Ml 16 Ounce
- APOLLO VALVES 86B1020424 SS 3 Pcs Full Port Ball Valve, Graphite Packing, Spiral Wound Graphite Body Seal, PTFE/PEEK Bearing 3/8 Inch, 2 x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Hinges
- Inspection Retrieving Tool Kits
- Crane Scales and Dynamometers
- Fiber Optic Cable
- Regenerative Blower Mufflers
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 3B
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- XTEND & CLIMB Step Stools
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- RACO Liquid Tight Cord Connectors, Straight
- BUSSMANN THMEJ Series Medium Voltage Fuses
- ANVIL Hangers
- EATON E30 Series Pushbutton Operator Buttons
- EUCHNER Safety Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JDA36250U31X Molded Case Circuit Breaker, 250A, 600V, I-Line Mount
€3,838.03 /unit


