SQUARE D HGA36100U44X Molded Case Circuit Breaker, 600V, 100A, 3P, ABC Phase | CE6GZU
SQUARE D HGA36100U44X Molded Case Circuit Breaker, 600V, 100A, 3P, ABC Phase
Item: CE6GZUModel: HGA36100U44X
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Amps 100A
Awg Gauge 14 AWG to 3/0 AWG
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 3.4"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 100A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 4.5"
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 0.6"
Quality Labels ce.png
Quantity Per Set 1
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 690V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 44.3 lbf.in. @ 0.004 sq. in. to 0.009 sq. in. @ 14 AWG to 10 AWG, 123.9 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.1 sq. in. @ 8 AWG to 3/0 AWG
Trip Unit Name Micro Logic 6.2 A
Trip Unit Technology Electronic, Ammeter, MicroLogic 6.2 A, LSIG
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 4.09"