SQUARE D HFNF120IESE020 Surge Protection Device, Single Phase, 120VAC, 2 Poles, 3 Wires, L-N, Nonmetallic | CU4GJC 800DP8
SQUARE D HFNF120IESE020 Surge Protection Device, Single Phase, 120VAC, 2 Poles, 3 Wires, L-N, Nonmetallic
Item: CU4GJCModel: HFNF120IESE020Cross Ref: 800DP8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Surge Protection Device
Amps 20A
Amps Rating 20A
Basic Material Non Metallic
Depth 3.66"
Device Mounting DIN Rail, Flange
Filtering Yes
Height 4.79"
Max. Operating Temp. 185°F
Max. Surge Current Per Phase 3 kA
Mcov 150V
Min. Operating Temp. -40°F
Modes Of Protection L-N
Mounting Style DIN Rail, Flange
Nominal Discharge Amps 3 kA
Number Of Poles 2
Number Of Wires 3
Phase Single
Returnability Yes
Service Voltage 120V
Voltage 120V AC
Voltage Protection Rating 150 V(L-N)
Width 2 14/25" , 2.56"
Wire Gauge 18 AWG to 12 AWG, 14 AWG to 10 AWG, 12 AWG to 10 AWG