SQUARE D 9001SKRU11 Pendant Pushbutton 30mm Maintained | AH2NTA 2ER62
SQUARE D 9001SKRU11 Pendant Pushbutton 30mm Maintained
Item: AH2NTAModel: 9001SKRU11Cross Ref: 2ER62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pendant Push Button
Ac Contact Rating 1.2A @ 600V, 1.5A @ 480V, 3A @ 240V, 6A @ 120V
Action Maintained/Maintained
Action Type Maintained
Bezel Material Plastic
Color Black
Component Type Push-Button
Contact Form 1NO/1NC
Contact Operation Standard
Contact Rating 10A @ 600V AC
Dc Contact Rating 0.2A @ 600V, 0.55A @ 240V, 1.1A @ 120V
Device Presentation Basic Element
Display Qty 1
Head Material Plastic
Head/lens Color Black
Ip Degree Of Protection IP66
Ip Rating IP66
Maintained Action Release Push
Mechanical Durability 5000000 Cycles
Mechanical Operating Durability 5 x 10^6
Mounting Diameter 1 1/5"
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 2
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum -22°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Plastic
Operator Voltage Rating - Maximum 600V AC
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm