SPEC EM3002800700M Extension Spring, Metric To Looped End Extension, Music Wire, 700 mm Overall Length
Item: CU3PXMModel: EM3002800700MCross Ref: 782CY1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 7Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Extension Spring |
| End Type | Crossover Center Loop |
| Extended Length | 2035.23 mm |
| Finish | Oil |
| Free Length | 700 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Dia. | 30 mm |
| Overall Length | 700 mm |
| Product Type | Extension Spring |
| Spring Rate | 0.13 N/mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Metric Looped End Extension |
| Wire Dia. | 2.8 mm |