SPEC EM2804000648M Extension Spring, Metric To Looped End Extension, Music Wire, 648 mm Overall Length
Item: CU3PXEModel: EM2804000648MCross Ref: 782CX2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 7Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Extension Spring |
| End Type | Crossover Center Loop |
| Extended Length | 1006.69 mm |
| Finish | Oil |
| Free Length | 648 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Dia. | 28 mm |
| Overall Length | 648 mm |
| Product Type | Extension Spring |
| Spring Rate | 1.21 N/mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Metric Looped End Extension |
| Wire Dia. | 4 mm |