SPEAKMAN S-2580-BN Rain Shower Arm and Flange, Ceiling Mount
Get it by Friday, Apr 10
€134.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Arm And Flange |
| Assembly Required | Yes |
| Collection | Versatile |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPT |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 6" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass, Stainless Steel , Nickel |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Arm Type | Straight |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Thread Seal Tape, Hex Key (Included) |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 2.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7418201000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0426901 XH03424 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 5.27 Inch Height
- RIDGID 52412
- REELCRAFT S6010345 Air/Water Inlet Hose, Low Pressure, With Swivel Fittings, 3/4 Inch x 5 ft. Size
- APPROVED VENDOR U51000.062.0100 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, SS, 1 In Lg.
- MILWAUKEE VALVE 39163A Ball Valve, 3 Piece, Stainless Steel, 3/4 Inch Valve Size
- GRAINGER PKM508-25FHS-01 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, PEEK, 25 mm Lg., Std, Flat
- VERMONT GAGE 121107330 Step Assembly, Class Z, Red
- DEWALT DW1314 7/32 Drill Bit
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Specialized Tools
- Binding Barrels
- Chain Links
- Rod and Piston Seal Kits
- Liquidtight Conduit Grips
- DESTACO 8000, 8200, 8400 Series pneumatic swing clamps
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- MAXXIMA Work Lights
- PROTO Standard Metric Ratcheting Combination Wrench
- SLOAN Repair Kit Diaphragm
- MARTIN SPROCKET 3V Series Hi-Cap Wedge Stock 8 Groove MST Sheaves
- VIKAN 0.8 Inch Dia. Tube Brushes for Flex Rod, Medium
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2580-BN Rain Shower Arm and Flange, Ceiling Mount
€134.36 /unit
