SPEAKMAN S-2570-BN Rain Shower Arm and Flange, Wall Mount, Size 16 Inch
Get it by Friday, Apr 10
€206.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Arm And Flange |
| Assembly Required | Yes |
| Collection | Versatile |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPT |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Nickel, Matte Black |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 16.4" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass, Stainless Steel , Nickel |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Arm Type | J Shaped |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Thread Seal Tape, Hex Key (Included) |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 2.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 41.91 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| HS code | 7418201000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- APOLLO VALVES 7014404HC Ball Valve, Hose Size 3/4 x 3/4 Inch, Bronze
- DORIAN 3SHKT-50-D Knurling Tool Revolving 4 1/8 Inch Overall Length
- TELEMECANIQUE SENSORS XS512B1DAM12 Proximity Sensor Inductive 12mm NO
- IDEAL 30-578 Replacement Die For Rg9 And Rg6
- LINN GEAR 820-49sds Sprocket, 4.912 Inch Pitch Diameter, 49 Teeth
- MASTERDRIVES B71 Conventional V-Belt
- RHEEM AM40139DD Burner Assembly
- COOPER B-LINE 20168-4XPCQR JIC Panel Enclosure, 10 x 18.7 x 21.4 Inch Size, Hinged Cover, Polycarbonate
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Utility Carts
- Welding Aprons
- Portable Lockout Kits
- Air Guns
- Tire Mounting and Demounting Tools
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 5H, Metric Fine
- PYRAMEX Goliath Full Frame Eyewears
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- CHAPIN Replacement Wand
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Front Flange Mount, 3-1/4" Bore Diameter
- OSG General Purpose Finishing Coated Carbide Square End Mills
- ROLAIR Portable Electric Air Compressors
- JAMCO 2 Shelf Service Carts, 12" Deep Lipped, Mesh Sides
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2570-BN Rain Shower Arm and Flange, Wall Mount, Size 16 Inch
€206.04 /unit
