SPEAKMAN S-2540-BN Shower Arm and Flange
Get it by Thursday, Apr 9
€115.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Arm And Flange |
| Assembly Required | No |
| Collection | Neo |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPTM |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel |
| For Use With | Neo SM-1010-P Shower System Combination |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 6.94" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass, Metal , Nickel |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Arm Type | Fixed |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 1.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 4.83 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7324900000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Color | Type | Cartridges Included | Connection Size | Includes Valve | Includes Trim Plate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
S-2540 | Brass | NPT | Polished Chrome | Neo | No | 1/2" | No | No | €110.75 | |
![]() |
S-2540-MB | - | - | Black | - | - | - | - | - | €136.02 | |
![]() |
S-2540-ORB | Bronze | NPTM | - | - | - | 1/2" | - | - | €136.02 | |
![]() |
S-2540-PN | Nickel | NPTM | - | - | - | 1/2" | - | - | €136.02 | |
![]() |
S-2540-BBZ | - | - | - | - | - | - | - | - | €146.48 |
Explore Products
- DAYTON 56JP03 Upblast/ Sidewall Mounted Ventilator, 18 1/2 Inch Dia., 30 x 30 Inch Base
- REGAL 020155AS Spiral Point Tap, M5 x 0.8 Size, D2 Limit, 2 Flutes, Plug
- ERICKSON CDER32080M Locknut/Stopscrew
- BUSSMANN F03B250V1/8A Cartridge Fuse, Slow Blow, With Indicator, 250VAC
- COOPER B-LINE 4836GP Mounting Panel, SS, Galvanized
- SMC VALVES CDQ2B63-25DZ-F7BALS Compact Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- LISTA NWDR107-150 Partition
- VICKERS 02-348791
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Skimmer Accessories
- Class CC Fuses
- Stroboscope and Tachometer Accessories
- Door Sweeps
- Lift Tables and Carts
- VIEGA PROPRESS Lead-Free Bronze Inline Ball Valve, FNPT x Press
- ANSELL 73-701 Touchntuff Sterile Disposable Neoprene Gloves
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- MILWAUKEE VALVE 20 Series Ball Valves
- CEMENTEX USA Hard Hats
- JESCRAFT Sloped Mortar Boxes
- ONSRUD High Performance Roughing/Finishing Carbide Square End Mills
- BUSSMANN LPN-RK-SPI Series Class RK1 Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2540-BN Shower Arm and Flange
€115.09 /unit





