FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gas Spring |
| Compressed Length | 9 7/64" |
| Cylinder Dia. | 0.71" |
| Cylinder Material | Steel |
| Damper Type | Both Directions |
| End Fittings Material | Steel |
| End Fittings Type | Hinge Eye End Fittings Included |
| Extended Length | 15" |
| Fitting Type | Eyelet |
| Force | 146.1 lbf. |
| Material | Steel |
| Pin Dia. | 8/25" |
| Removable End Fittings | Not Removable |
| Rod Dia. | 8/25" |
| Stroke | 5.89" |
| Stroke Length | 5 57/64" |
| Type | Gas Spring |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Force | Compressed Length | Cylinder Dia. | Rod Dia. | Extended Length | Damper Type | Pin Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GSWB3885123 | 123.7 lbf. | 19 3/32" | 0.87" | 0.39" | 34 27/32" | Both Directions | 8/25" | €61.41 | |
| GSWB240978 | 78.7 lbf. | 9 51/64" | 0.71" | 8/25" | 16 3/32" | Both Directions | 8/25" | €39.34 | |
| GSWB2206134 | 134.9 lbs. | 5 3/4" | 0.71" | 8/25" | 8.11" | Both Directions | 8/25" | €43.65 | |
| GSWB228633 | 33.7 lbf. | 7 5/16" | 0.71" | 8/25" | 11 17/64" | Both Directions | 8/25" | €39.24 | |
| GSWB2447101 | 101.2 lbf. | 10 33/64" | 0.71" | 8/25" | 17 19/32" | Both Directions | 8/25" | €50.90 | |
| GSWB358633 | 33.7 lbf. | 13 15/64" | 0.87" | 0.39" | 23 1/16" | Both Directions | 8/25" | €54.19 | |
| GSWB410622 | 22.5 lbf. | 3 3/8" | 0.59" | 6/25" | 4 11/64" | Both Directions | 6/25" | €39.21 |
Explore Products
- KIPP K0124.92A3 Adjustable Handle, Teardrop, Stainless Steel Handle, 5/16 Inch To 18 Thread Size, Natural
- 3M 1205 Film Tape Polyimide Amber 3/4 Inch x 36 yd
- TSUBAKI 80ASSK1RL Roller Link Sk-1 Attachment
- BALDOR / DODGE 389714 TXT-SCXT-HXT515B Counter Shaft Assembly
- APOLLO VALVES AE40898 Electric Actuator AE400, 115 VAC, 8914801
- COOPER B-LINE BX5 Conduit/Cable Fastener, Wall Studs, 1 x 1 x 1 Inch Size
- TITAN FASTENERS EEE10088
- MAIN FILTER INC. MF0056408 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 38.58 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- IEC Miniature Circuit Breakers
- Manual Material Lift Accessories
- Respirator Accessories
- Manual Air Control Valves
- Electromagnetic Lifts
- HI TEMP Welding Curtain
- REVCOR Propeller, 20 inch
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal White
- LEESON Fan and Blower Motors, Capacitor Start, Dripproof, Resilient Base
- BALDOR MOTOR Inverter/Vector Motors And Controls, Three Phase, C-Face, TEBC And TENV
- MILLER BY HONEYWELL Carabiners
- TSUBAKI Single Split Taper Sprockets, 1/2 Inch Pitch
- SIEMENS Definite Purpose Magnetic Contactors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPD GSWB2380146 Welded Blade End Gas Spring, 146.1 lb, Steel, 9.11 Inch Size Compressed Length
€46.46 /unit
