FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Adapters Included | F-Type |
| Auto Power Off | Yes |
| Cable Certification | No |
| Cable Length Display | No |
| Cable Speed Qualification | No |
| Connector Type | Coax |
| Continuity Testing | Yes |
| Crosstalk Detection | No |
| Data Line Polarity Indicator | No |
| Data Logger | No |
| Depth | 1.3" |
| Distance To Fault | No |
| Endpoint Testing | Yes |
| Ethernet Service Detection | No |
| Impedance Detection | No |
| Includes | (4) Color-Coded Id Remotes |
| No. Of Batteries | 4 |
| Opens/shorts Detection | Yes |
| Pair Tracing | No |
| Poe/poe+ Detection | No |
| Product Height | 1 3/5" |
| Product Width | 9" |
| Service Detection | No |
| Special Features | Auto Power Off, Identify Up To (4) Coax Cable Remote Locations |
| Telephone Service Detection | No |
| Tone Detection | No |
| Tone Generator | No |
| Wifi Capability | No |
| Wiremapping | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 13.69 |
| Ship length (cm) | 3.3 |
| Ship width (cm) | 2.51 |
| Country of Origin | CN |
Explore More
- KEYSHAFT
- Anti-Slip Tapes
- Food Scales
- Carabiners
- Nylon Bushings
- Netting Systems
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- PLAST-O-MATIC PRAM Series Air Loaded Pressure Regulators
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- ACME ELECTRIC WI225 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- COOPER B-LINE B768 Series Tee Strut Joiners
- COOPER B-LINE Universal Drop Outs
- VERMONT GAGE Standard Thread Measuring Wire, Inch
- ANVIL Strut Insulated Couplings, 1/2 Wall
- AMERICAN TORCH TIP Victor Cutting Tips, MRHP Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SOUTHWIRE COMPANY 58744940 M500CX4 Coax Continuity Tester and Mapper
€57.88 /unit
