SOLAIRA SCOSY15120B Electric Infrared Heater, 1500W Watt Output, 120VAC, 1-Phase, Plug-In, 45 Deg Beam Pattern | CU3CEF 11Z942
SOLAIRA SCOSY15120B Electric Infrared Heater, 1500W Watt Output, 120VAC, 1-Phase, Plug-In, 45 Deg Beam Pattern
Item: CU3CEFModel: SCOSY15120BCross Ref: 11Z942
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Electric Infrared Heater
Amps 12.5A
Beam Pattern 45°
Brightness 78 lm
Control Type Digital, Mechanical
Cord Construction 14/3
Cord Length 15 ft.
Cord Rating SJTW With Molded Plug
Cord Size 14 AWG
Electric Heater Phase 1
Electrical Connection Plug In
Element Type Quartz Lamp
For Use Outdoors Indoor, Outdoor
Frequency 50/60 Hz
Grille Depth 1/2"
Grille Height 4 1/2"
Grille Material Coated Steel, Galvanized
Grille Width 15"
Heater Mounting Type Wall
Heating Capacity 5120 btuH
Heating Method Radiant
Housing Color Black
Housing Finish Powder Coated
Housing Material Aluminum
Includes Bracket, Waterproof
Length 15 1/2"
Max. Operating Temp. 122°F
Mobility Stationary
Nema Plug Configuration 5-15P
Number Of Conductors 3
Number Of Lamps 1
Output Wattage 1500 W
Overall Depth 4"
Overall Dimensions 15.5" x 6" x 4"
Overall Length 15 1/2"
Overall Width 6"
Phase 1
Radiant Efficiency 89%
Reflector Material Polished Aluminum
Ul Cord Rating SJTW With Molded Plug
Voltage 120V AC
Wattage Output 1500 W