FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Body Material | Steel |
| Body Size | 1" |
| Connection Type | UNF |
| Coupler Body Material | Steel |
| Coupler Finish | Zinc Plated |
| Coupling Component | Socket |
| Coupling Locking Type | Sleeve |
| Coupling Size | 1" |
| Finish | Zinc Plated |
| Finish/coating | Zinc Plated |
| Fitting Type | Female UNF |
| Flow Rate | 35 GPM |
| Gender | Female |
| Grade | Grade 440 |
| Hose Fitting Gender | Female |
| Includes | Sleeve Lock |
| Includes Bearing | Yes |
| Includes Shut Off | Yes |
| Includes Valve | Yes |
| Length | 2 61/64" |
| Locking Mechanism | Ball |
| Locking Type | Sleeve |
| Max. Flow Rate | 132.49 LPM |
| Max. Outside Dia. | 2 11/64" |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 2000 psi |
| Overall Length | 2 15/16" |
| Parker Interchange | VHC16-16EF |
| Quick Coupler Type | Hydraulic Coupler Body |
| Seal Material | Nitrile |
| Series | H Series |
| Shut Off | Yes |
| Sleeve Material | Steel |
| Thread Size | 1 5/16"-12 |
| Valve Design | Poppet |
| Valve Type | Poppet |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 13.97 |
| Ship width (cm) | 10.8 |
| HS code | 8481803090 |
Product Variants
| Model | Body Material | Locking Type | Valve Type | Coupling Size | Connection Type | Max. Pressure | Shut Off | Sleeve Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BVHC12-12F | Brass | Sleeve | Poppet | 3/4" | NPTF | 2000 psi | Yes | Brass | €195.09 | |
| BVHC12-12FV | Brass | Sleeve | Poppet | 3/4" | NPTF | 2000 psi | Yes | Brass | €212.27 | |
| BVHC12-12M | Brass | Sleeve | Poppet | 3/4" | - | 2000 psi | Yes | Brass | €197.15 | |
| BVHC16-16F | Brass | Sleeve | Poppet | 1" | NPTF | 1750 psi | Yes | Brass | €298.55 | |
| BVHC16-16FV | Brass | Sleeve | Poppet | 1" | NPTF | 1750 psi | Yes | Brass | €341.89 | |
| BVHC16-16M | Brass | Sleeve | Poppet | 1" | NPT | 1750 psi | Yes | Brass | €351.92 | |
| BVHC20-20F | Brass | Sleeve | Poppet | 1 1/4" | NPT | 350 psi | Yes | Brass | €597.75 |
Explore Products
- GRAINGER 26547_48_0 Aluminum Rectangle Tube 6061, 4 Ft Overall Length
- MORSE CUTTING TOOLS 10 10 ZWEG083C811S Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 10 Feet 10 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- GRAINGER BULK-RS-N40-628 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A
- ANVIL 0500548839 24 Welded Galvanized With End
- SANDPIPER 476.046.360 Repair Kit, Wet, Bn W
- SMC VALVES CG1LA40R-670Z Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- SCHNEIDER ELECTRIC XB4BVG1 Pilot Light Complete White Led
- DORIAN S16T-SCLPR-3 Boring Bar Right-Hand 1.2 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Car Dollies
- Mobile Service Benches and Cabinets
- Lockset Latches
- Laboratory Trays and Pans
- Roof Ventilator Accessories
- CONDOR Left Hand Only Welding Glove, Stick
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 2B
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 13 mm Dots
- BUSSMANN C22M Series British and IEC Fuses
- VULCAN HART Header
- NIBCO Fitting and Valve Seals
- STAFFORD MFG Solution Series Two Piece Split Weldable Shaft Collars, Steel
- HAMILTON Vanguard Rigid Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SNAP-TITE VHC16-16EF Coupler Body 1-5/16-12 1 Inch Body Steel
€680.46 /unit
