SMITH-COOPER S3016RC003001 Reducing Coupling 3/8 x 1/8 Inch 316 Stainless Steel | AB2FXQ 1LUW4
SMITH COOPER INTERNATIONAL S3016RC003001 Reducing Coupling 3/8 x 1/8 Inch 316 Stainless Steel
Item: AB2FXQModel: S3016RC003001Cross Ref: 1LUW4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Reducing Coupling
Basic Fitting Shape Coupling
Body Material Stainless Steel
Class Class 150
Color Silver
Connection Type FNPT
Fitting Side A Gender Female
Fitting Side A Nominal Pipe Size 3/8"
Fitting Side A Type NPT
Fitting Side B Gender Female
Fitting Side B Nominal Pipe Size 1/8"
Fitting Side B Type NPT
For Pipe Schedule 40
Grade Grade 316
Includes Pre-applied Thread Sealant No
Includes Seal No
Material Grade Grade 316
Max. Pressure 300 psi
Max. Steam Pressure 150 psi
Maximum Operating Pressure 300 psi @ 150°F
Outside Dia. 0.984"