SMITH-COOPER S3016HB030014 Hex Reducing Bushing 3 x 1 1/2 Inch 316 Stainless Steel | AB2FXJ 1LUV5
SMITH COOPER INTERNATIONAL S3016HB030014 Hex Reducing Bushing 3 x 1 1/2 Inch 316 Stainless Steel
Item: AB2FXJModel: S3016HB030014Cross Ref: 1LUV5
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Hex Reducing Bushing
Basic Fitting Shape Bushing
Body Material Stainless Steel
Class Class 150
Color Silver
Connection Type MNPT x FNPT
Fitting Side A Gender Male
Fitting Side A Nominal Pipe Size 3"
Fitting Side A Type NPT
Fitting Side B Gender Female
Fitting Side B Nominal Pipe Size 1 1/2"
Fitting Side B Type NPT
For Pipe Schedule 40
Grade Grade 316
Hex Size 3 3/4"
Includes Pre-applied Thread Sealant No
Includes Seal No
Material Grade Grade 316
Max. Pressure 300 psi
Max. Steam Pressure 150 psi
Maximum Operating Pressure 300 psi @ 150°F
Outside Dia. 1.656"
Overall Length 1 15/16"
Pipe Fitting Material Stainless Steel
Pipe Size 3" x 1 1/2"