SMC VALVES MHZ2-16D1 Gripper, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher, Parallel | AM7FGH
SMC VALVES MHZ2-16D1 Gripper, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher, Parallel
Item: AM7FGHModel: MHZ2-16D1
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Gripper
Holding Force Closed At 72 Psi 45N
Holding Force Open 72 Psi 34N
Max. Operating Pressure 102 psi
No. Of Fingers 2
Operating Pressure Range 15 psi to 102 psi
Overall Length 67.3 mm