SMC VALVES CDS2F160-150-A54 Tie Rod Cylinder, 160 mm Size, Double Acting Auto Switcher | AN4ZUE
SMC VALVES CDS2F160-150-A54 Tie Rod Cylinder, 160 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Item: AN4ZUEModel: CDS2F160-150-A54
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tie Rod Cylinder
Lead Wire/prewire Connector 0.5m
Max. Operating Pressure 141 psi
Min. Operating Pressure 7 psi
Operating Pressure Range 7 psi to 141 psi
Overall Length 391 mm
Proof Pressure 228 psi
Pull Force At 100 Psi 13300N
Push Force At 100 Psi 14100N
Rod Size 38 mm