FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Float Switch |
| Float Dia. | 3 1/16" |
| Max. Running Amps | 13A |
| Max. Starting Amps | 78A |
| Max. Water Level Adjustment | 36" |
| Min. Water Level Adjustment | 7 |
| No. Of Floats | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.94 |
| Ship height (cm) | 12.45 |
| Ship length (cm) | 19.81 |
| Ship width (cm) | 19.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Float Material | Float Dia. | Housing Material | Cord Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
115503-GIS | - | - | - | - | €230.07 | |
![]() |
135373-GIS | - | - | - | - | €406.21 | |
![]() |
115948XA-GIS | - | - | - | 20 ft. | €254.49 | |
![]() |
106923XA-GIS | - | - | - | 20 ft. | €269.14 | |
![]() |
GGS_81485 | - | - | - | - | €14.13 | |
![]() |
PP92010G | - | - | - | - | €123.94 | |
![]() |
100882A-GIS | - | - | - | - | €191.18 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switch Accessories
- Weatherproof Boxes
- Exit Sign and Light Combinations
- Exhaust Tools
- Diffuser Accessories
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- KEYSHAFT Metric Keyed Shafts
- KRAFT TOOL CO. Mud Pans
- WINSMITH SE Encore Series, E13 Size, CDVS Single Reduction Speed Reducers
- OHAUS Mats
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SJE-RHOMBUS 20PMUWOP Float Switch, Wide-Angle, Normally Closed, 120/230V AC, 13 A, 2-Wire
€93.02 /unit







