SIOUX CHIEF 900-01608C00505 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 1-1/2 ID X 1 7/8 Od, 3/16 Wall, Clear 50 ft. Reel
Get it by Monday, Apr 13
€237.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Finish | Clear |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Length | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| O.d. | 1 7/8" |
| Product Datasheet | sioux-chief-900-01021c04005.pdf |
| Temp. Rating | 70°F |
| Wall Thickness | 3/16" |
| Working Pressure | 25 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.96 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Inside Dia. | Working Pressure | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 900-01021C04005 | 1/32" | 1/8" | 55 psi | Vinyl | Clear | €63.08 | |
| 900-01306C00201 | 1/8" | 3/4" | - | Vinyl | Clear | €39.56 | |
| 900-01306C00755 | 1/8" | 3/4" | 35 psi | Vinyl | Clear | €136.01 | |
| 900-01406C00021 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €5.62 | |
| 900-01406C00101 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €29.46 | |
| 900-01406C00505 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €115.75 | |
| 900-01406C01005 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €210.43 |
Explore Products
- OHAUS CT10B ST Pen Meter Electrode, Conductivity, 0 uS/cm to 1999 uS/cm, 5 Deg to 40 Deg C, Plastic
- SLOAN 1001580 Sales Clear Cartridge
- APOLLO VALVES 3R88733B Actuator, 115 Vac
- REGAL 008289AS85 Spiral Flute Tap, #10-32 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiCN Coating
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB MH4400-L4 Metal Housing, With Coin Latch, NEMA, Size 18 x 18 x 7 Inch
- REGAL 027662AS25 Spiral Flute Tap, M5 x .8 Size, D4 Limit, 3 Flutes, Plug Metric With Tin Coating
- EATON FD4225EA02 Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, 1A-1B Rear W/Left Pigtail
- WOODHEAD 1300610006 104000A46M1508 Cordset, 4 Pole, Female, Straight, 14 Size, Gray, PVC, 15m, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Torque Screwdrivers
- Sump and Sewage Basins
- Air Operated Centrifugal
- ForkLift And Attachment Accessories
- Twisted O-Rings
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, White
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- 3M PTFE Coated Cloth Tape
- VULCAN HART Flue Box, Front
- WOODHEAD 130014 Series Female Receptacle
- KETT TOOLS Clamping Screws
- ILC DOVER PAPR Breathing Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIOUX CHIEF 900-01608C00505 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 1-1/2 ID X 1 7/8 Od, 3/16 Wall, Clear 50 ft. Reel
€237.05 /unit
