SIOUX CHIEF 900-01508C00504 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 1-1/4 ID X 1 5/8 Od, 3/16 Wall, Clear 50 ft. Reel
Get it by Friday, Apr 10
€208.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Finish | Clear |
| Inside Dia. | 1 1/4" |
| Length | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| O.d. | 1 5/8" |
| Product Datasheet | sioux-chief-900-01021c04005.pdf |
| Temp. Rating | 70°F |
| Wall Thickness | 3/16" |
| Working Pressure | 25 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.68 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Inside Dia. | Working Pressure | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 900-01021C04005 | 1/32" | 1/8" | 55 psi | Vinyl | Clear | €63.08 | |
| 900-01306C00201 | 1/8" | 3/4" | - | Vinyl | Clear | €39.56 | |
| 900-01306C00755 | 1/8" | 3/4" | 35 psi | Vinyl | Clear | €136.01 | |
| 900-01406C00021 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €5.62 | |
| 900-01406C00101 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €29.46 | |
| 900-01406C00505 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €115.75 | |
| 900-01406C01005 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €210.43 |
Explore Products
- EATON XTAR025C21F016 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 230 V 50 Hz, 2No-2No, C Frame, 45 mm, 12-16 A
- PARKER PSFRN0NXXEP
- SHARP METAL TOOLS SNMX 150708-22 R25
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS 3616PD Short Trim Pad Driver 17 Inch Machine
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHB3601600 212115 Left Hand Boring Bar, Carbide, 0.36 x 1.6 x 3/8 Shank Dia
- COX 2P1006 Aluminium Plunger 31.5mm
- GATES 9171-02306 Micro-V Belt, 6 Rib Belt, 23 Inch
- SMC VALVES NCMB075-0800C Round Body Cylinder, .75 Inch Size, Double Acting
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hoses
- Air Belt Sanders
- Baseboard Cleaning Pads and Holders
- Shutters
- Door Louver and Lite Kits
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- FACOM 39 Short Reach Combination Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 13 mm Dots
- ABB T3 Frame Circuit Breaker
- VESTIL TCD-U Series Universal Trash Can Dumpers
- ROXBURGH IEC Inlet Filters
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Lubricators
- GLOBE SCIENTIFIC Cuvettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIOUX CHIEF 900-01508C00504 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 1-1/4 ID X 1 5/8 Od, 3/16 Wall, Clear 50 ft. Reel
€208.34 /unit
