SIOUX CHIEF 900-01030C04005 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 17/100 ID X 1/4 Od, 1/25 Wall, Clear 400 ft. Ez
Get it by Tuesday, Apr 14
€85.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Finish | Clear |
| Inside Dia. | 0.17" |
| Length | 400 ft. |
| Material | Vinyl |
| O.d. | 1/4" |
| Product Datasheet | sioux-chief-900-01021c04005.pdf |
| Temp. Rating | 70°F |
| Wall Thickness | 1/25" |
| Working Pressure | 55 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Inside Dia. | Working Pressure | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 900-01021C04005 | 1/32" | 1/8" | 55 psi | Vinyl | Clear | €63.08 | |
| 900-01306C00201 | 1/8" | 3/4" | - | Vinyl | Clear | €39.56 | |
| 900-01306C00755 | 1/8" | 3/4" | 35 psi | Vinyl | Clear | €136.01 | |
| 900-01406C00021 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €5.62 | |
| 900-01406C00101 | 1/8" | 1" | - | Vinyl | Clear | €29.46 | |
| 900-01406C00505 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €115.75 | |
| 900-01406C01005 | 1/8" | 1" | 25 psi | Vinyl | Clear | €210.43 |
Explore Products
- SMC VALVES VNB201B-N15A-B Media Valve, 1/2 Port Size, 2 Way
- SQUARE D FAL34100-1388 Molded Case Circuit Breaker, 100A, 18kAIC @ 480VAC
- CLE-LINE C17170 Screw Extractors, #1, Spiral Flute Screw Extractor, 5/64 Inch Drill Size, Carbon Steel
- VOLKEL 36439 Machine Tap, Blue Ring, DIN 371/C-R39HSSE-TiCN, M 6 x 1.0 Size
- STEARNS BRAKES 321440DG0HEG Brake
- BOSTON GEAR 54950
- STARRETT 25-131J 53232 Indicator Dial to 0.125 Inch Range, Balanced Reading, 0-25-0 Dial Reading
- GRAINGER PS-NYLB-125 Rectangle Stock, 0.75 Inch Plastic Thick, 2 Inch Width X 12 Inch Length, Black, Opaque
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Storage Inserts and Covers
- Automotive Fuses
- Rivet Tool Accessories
- Thermostat Cable
- Diggers Paving Breakers and Jackhammers
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- DMS Window Vests
- KRYTOX GPL 203 Series Standard Grade Grease
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- ALLEGRO SAFETY Nova 2000 Helmets
- GUARDAIR Chicago Couplers
- SPEARS VALVES PVC Electro Actuated True Union 2000 Industrial Ball Valves, SR Thread, FKM
- SPEARS VALVES PVC Premium Pneumatic Actuated Lug Insert Butterfly Valves, SS Lug, FKM
- SPEAKMAN Lura CPT-1121 Series Transfer Valve Trims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIOUX CHIEF 900-01030C04005 Clear Standard Tubing, Vinyl Tube 17/100 ID X 1/4 Od, 1/25 Wall, Clear 400 ft. Ez
€85.85 /unit
