SIOUX CHIEF 696-G2001XF Outlet Box, 1/2 in F1807 PEX Crimp in Letx3/8 in Compression Outlet, ABS, Domestic
Get it by Wednesday, Apr 8
€36.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Outlet Box |
| Dimensions | 7 1/4" x 5 3/4" |
| Inlet Size | 1/2" |
| Inlet Type | F1807 PEX Crimp |
| Material | ABS |
| Outlet Size | 3/8" |
| Outlet Type | Compression |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Product Datasheet | sioux-chief-696-g2001cf.pdf |
| Series | 696 Series |
| Temp. Rating | 250°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.82 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- GRAINGER ZUSAS70FDA3X33 O-Ring, 33 mm Inside Dia, 39 mm Outside Dia, 39 mm Actual Outside Dia, Red
- BROWNING 1074830 M 2 3/8 Q-D Bushing, Bore Type, 2-3/8 in Bore Dia, 9 in Flange Dia, 85000 in-lb Torque Rating, Type M
- TB WOODS 2R3VX475 Narrow V-Belt, Ethylene, 3VX Belt Type, 47.5 inch Length, 2 Ribs
- ARLINGTON INDUSTRIES DBVM1C Enclosure Box, 9.058 x 7.012 Inch Size, Plastic
- ANVIL 0500345517 5/8 #3 Galvanized Steel Universal Forged Steel Beam Clamp
- SIEMENS 3TX7110-5BC13C Plug-In Relay, Socket Mounted, 15 A Current Rating, 24VAC, 5 Pins/Terminals, SPDT
- QORPAK GLC-01251 Bottle 0.5 Ounce 20-400
- BANJO FITTINGS MVE007 O Ring, 3 x 5mm Size, FKM
Explore More
- CASH ACME
- KEYSHAFT
- NORTH AMERICAN
- RICHARDS-WILCOX
- GF GAGE
- Oil Filter Wrenches
- Corrosive Cabinets
- Fire Hose and Hydrant Adapters
- Nuisance Dust and Procedural Masks
- Sprinkler Heads
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- MADISON Open On Rise Liquid Level Switch
- YELLOW JACKET Flaring Tools
- GATES Quick Detachable Bushed Bore Cast Iron V-Belt Pulley, Number of Grooves: 2
- ARCH CUTTING TOOLS Carbide Boring Bars, Laydown/Top Notch
- GRAINGER Shielded Transition Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIOUX CHIEF 696-G2001XF Outlet Box, 1/2 in F1807 PEX Crimp in Letx3/8 in Compression Outlet, ABS, Domestic
€36.49 /unit
