SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM098ML SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM098ML | CX3JYU
Item: CX3JYUModel: SPTM098MLCross Ref: 120130
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Thread Mill
Cutting Dia. 0.098"
Cutting Length 0.33"
Finish Uncoated
Length 0.015"
Material Solid Carbide
Min. Id Thread M3.5
Neck Dia. 0.05"
Number Of Flutes 3
Overall Length 2"
Product Type Single Profile Thread Mill
Recommended Tpi 0.4 mm to 0.8 mm
Shank Dia. 0.187"