SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM090XLA SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM090XLA | CX3JYP
Item: CX3JYPModel: SPTM090XLACross Ref: 120443
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Thread Mill
Cutting Dia. 0.09"
Cutting Length 2/5"
External Limits Tpi 40 to 56
Finish AlTiN
Internal Limits Tpi 36 to 56
Length 0.013"
Material Solid Carbide
Min. Id Thread #5
Neck Dia. 0.048"
Number Of Flutes 3
Overall Length 2"
Product Type Single Profile Thread Mill
Shank Dia. 0.187"