SCHNEIDER ELECTRIC SSL1A12JDR Solid State Relay, 2 A Current Rating, 3 To 12V Ac, Pin Termination | CU2DXL 55WM81
SCHNEIDER ELECTRIC SSL1A12JDR Solid State Relay, 2 A Current Rating, 3 To 12V Ac, Pin Termination
Item: CU2DXLModel: SSL1A12JDRCross Ref: 55WM81
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Solid State Relay
Amps Rating 2A
Body Depth 1/5"
Body Height 0.59"
Body Width 0.19" , 1/5"
Case Color Black
Contact Form SPST-NO
Current Rating 2A
Electrical Connection Pins
Electrical Connection Type Pin
Input Voltage 3-12V AC
Max. Operating Temp. 176°F
Minimum Operating Temperature -4°F
Mounting - Relay Plug In
Overall Depth 1/5"
Overall Height 0.74"
Product Datasheet schneider-electric-ssl1a12jdr.pdf
Relay Mounting Style Socket
Width Of Relay & Socket 0.19"