SCHNEIDER ELECTRIC SR3B101FU Logic Relay 100-240VAC With Display | AF9HDB 2GNR8
SCHNEIDER ELECTRIC SR3B101FU Logic Relay 100-240VAC With Display
Item: AF9HDBModel: SR3B101FUCross Ref: 2GNR8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Logic Relay
Ac Voltage Rating 100-240V AC
Amps 8A
Checks Program Memory On Each Power Up
Clock Included Clock Included
Discrete Input Amps 0.6 mA
Discrete Input Number 6
Display LCD
Display Qty 1
Display Type LCD
Features Compact Design, Malfunctions Diagnosing Display, Simple Programming
Height 4 6/25"
Immunity To Microbreaks 10 ms
Input Circuit Current - Maximum 0.6 mA
Input Circuit Voltage - Maximum 240V AC
Input Circuit Voltage - Minimum 100V AC
Input Voltage 100-240V AC
Isolation Voltage 1780V
Local Display With
Maximum Altitude Transport 3048m
Mounting Style DIN Rail
No. And Type Of Outputs (4) Relay
Number And Type Of Inputs 6 (Discrete)
Number Of Counters 16
Number Of Inputs 6
Number Of Outputs 4
Number Of Timers 16
Output Circuit Current - Maximum 8A
Output Circuit Voltage - Maximum 30V DC/250V AC
Output Circuit Voltage - Minimum 5/24V AC/DC
Output Type Relay
Overall Depth 2.34"
Overall Height 3.54"
Overall Width 2 4/5"
Product Datasheet schneider-electric-sr3b101fu.pdf
Product Type Modular Smart Relay
Protection Type Against Inversion Of Terminals (Control Instructions Not Executed)
Series SR3 Series
Supply Voltage Rating 100-240V AC
Width 568791"