SCHNEIDER ELECTRIC M9F21240 Supplementary Protector, 40A, 240/415/440VAC | CH6QDM 482K58
SCHNEIDER ELECTRIC M9F21240 Supplementary Protector, 40A, 240/415/440VAC
Item: CH6QDMModel: M9F21240Cross Ref: 482K58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Supplementary Protector
Ac Voltage Rating 240/415/440V AC
Actuator Type Toggle
Amps 40A
Application Branch Circuit Protection
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail
Curve Type B
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 2.83"
Length 3.19"
Max. Air Rating 10kA at 240V AC
Max. Wire Size 2 AWG
Meets Ul Type UL 1077
Min. Wire Size 18 AWG
Mounting Style DIN Rail
Number Of Poles 2.0
Phase 1
Product Datasheet schneider-electric-m9f21240.pdf
Series C60SP Series
Terminal Connection Screw Clamp
Terminal Connection Type Screw Clamp
Trip Type Thermal Magnetic
Width 1.42"