SCHNEIDER ELECTRIC LUCA32FU Standard Control Unit, Cl 10, 3Ph, 8-32A, 110-240V, 8 To 32A, 10, 3 Poles, Thermal | CU2DZW 48P471
SCHNEIDER ELECTRIC LUCA32FU Standard Control Unit, Cl 10, 3Ph, 8-32A, 110-240V, 8 To 32A, 10, 3 Poles, Thermal
Item: CU2DZWModel: LUCA32FUCross Ref: 48P471
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Control Unit
Advanced Control Capabilities No
Body Depth 2 9/25"
Body Height 2 3/5"
Body Width 1.77"
Coil Voltage 110-220V DC/110-240V AC
Compatible With Series Tesys Ultra
Control Unit Current Compatibility 32A
Current Range 8-32A
Frame / Series / Class / Code Class 10
Kit Required For Retrofit Mtg. No
Maximum Operating Temperature 158°F
Maximum Overload Current Rating 32A
Maximum Rated Motor Current Adjustment 32A
Maximum Voltage Rating 690V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Minimum Overload Current Rating 8A
Minumum Rated Motor Amps Adjustment 8A