SCHNEIDER ELECTRIC ATS22D47S6 Soft Start, 230 To 600V Ac, 47 A Output Current | CU2DWC 55WZ26
SCHNEIDER ELECTRIC ATS22D47S6 Soft Start, 230 To 600V Ac, 47 A Output Current
Item: CU2DWCModel: ATS22D47S6Cross Ref: 55WZ26
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Soft Start
Application Fans, Pumps
Bypass Included Yes
Communication Port Modbus
Control Voltage 230V AC
Depth 6.65"
Display 4 LED (Ready, Communication, Run And Trip)
Display Type 4 LED (Ready, Communication, Run And Trip)
Enclosure Rating IP00
For Use With Asynchronous Induction (Squirrel Cage) Motors, Centrifugal Pump
Frequency 50/60 Hz
Height 265 mm
Input And Output Types 1 PTC Probe Analog Input, 2 (NC/NO) Relay Outputs, 3 Logic Inputs
Input Voltage 230-600V AC
Inputs/outputs 1 PTC Probe Analog Input, 2 (NC/NO) Relay Outputs, 3 Logic Inputs
Output Amps 47A
Output Current 47A
Output Voltage 230-600V AC
Overall Depth 6.65"
Overall Height 10.43"
Overall Width 5.12"
Phase 3
Power @ 3 Phase - 230v 11 kW
Power Output 11 kW @ 3 Phase, 230V AC, 22 kW @ 3 Phase, 400V AC, 22 kW @ 3 Phase, 440V AC, 30 kW @ 3 Phase, 500V AC
Product Datasheet schneider-electric-ats22d47s6.pdf
Protects Phase Failure Line, Thermal Protection Motor, Thermal Protection Starter
Start Type Torque Control Start
Width 130 mm