SANDPIPER F30B1SZSNTF600. Ball Valve, Metallic, Ptfe 1 Piece Diaphragm, 234 Gpm
Get it by Thursday, Apr 9
€17,372.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Elastomer Material | PTFE |
| Elastomers Material | PTFE |
| Finish | Nickel Plated |
| Height | 32" |
| Inlet Connection Type | Tri Clamp |
| Inlet Size | 3" |
| Inlet Type | Tri Clamp |
| Item | 468946 |
| Length | 22" |
| Max Solids Size | 0.375 |
| Max. Flow Rate | 234 GPM |
| No. Of Pieces | 1 |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | Tri Clamp |
| Outlet Size | 3" |
| Outlet Type | Tri Clamp |
| Product Datasheet | sandpiper-f30b1sddntf600-.pdf |
| Pump Type | F Series Pump |
| Solids Handling | 3/8" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.05 |
| Ship height (cm) | 81.31 |
| Ship length (cm) | 54.71 |
| Ship width (cm) | 43.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Wetted Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
F20B1SHHATF600. | 2 1/2" | F Series Pump | Tri Clamp | Stainless Steel | €5,973.99 |
Explore Products
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC 18109206-30 Sampling Tubing Kit 1/8 Inch x 30 Feet
- BOSTON GEAR F862BF-32K-B7-M8 Reducer, Double Reduction, 32 Ratio, Quill Input, O/P Flange Mount
- GATES 92580129 Poly Chain Synchronous Htd Belt
- OSG 0141908 Spiral Flute Tap, #6-32 Thread Size, 3/16 Inch Thread Lg, 2 Inch Overall Lg, Bottoming, Right Hand
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20105110-08 Conveyor Belt Interwoven 100 PVC White 8 Inch Width
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104315-60 Conveyor Belt 3 ply 90 SBR Tan 60 Inch Width
- FALLTECH 8129QCXL Full Body Harness, Gen Use, Vest Harness, Quick-Connect/Quick-Connect, Cam, Xl, Padded
- SMC VALVES KT-VBA10A-1 Regulator
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Devices
- Rescue Knives and Tools
- Hex Spacers
- Vent Valves
- SCBA Accessories
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal Gray
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 9.5 mm Dots
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- POLYSCIENCE Silicon Oil 1 Gallon
- CONDOR Aluminium, Security Sign, Security Notice
- SPEARS VALVES Industrial Reverse Flow Tee Filters 50 GPM CPVC, EPDM SS Screen
- ZING Posters
- KILLARK GFCI Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER F30B1SZSNTF600. Ball Valve, Metallic, Ptfe 1 Piece Diaphragm, 234 Gpm
€17,372.02 /unit

